fbpx

B2B w e-commerce

B2B w e-commerce

Czym tak naprawdę jest B2B w e-commerce? Sprzedaż B2B to zbiór procesów i transakcji, które przeprowadzane są przez firmy. Sprzedaż B2B to zbiór procesów i transakcji, które przeprowadzane są przez firmy. W tym modelu kupującym, jak i sprzedającym są podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Z raportu B2B e-commerce Now 2022 wynika, że światowy rynek sprzedaży B2B online osiągnął wartość 7,72 tryliona dolarów. Badanie podaje, że ponad 90% ankietowanych firm ma w planach dalszą ekspansję w sferze e-handlu. Ciekawostką jest, że 41% przedsiębiorstw funkcjonuje na rynku e-handlu. 25% z nich uszykuje ponad 80% przychodów z B2B w e-commerce.

B2B w e-commerce w Polsce

Raport podaje, że w populacji badanych firm 43% z nich prowadzi sklep internetowy. W branży modowej ten współczynnik jest znacznie wyższy, gdyż wynosi prawie 60%. Przedsiębiorstwa, których przychód wynosi między 6, a 10 milionów złotych, trzy na cztery z nich posiada sklep internetowy. W przypadku firm, których przychody przekraczają 100 milionów złotych, 86% z nich wykazuje działania w obszarze e-handlu. Raport Izby Gospodarki Elektronicznej jest cennym źródłem informacji. Można z niego wyczytać, że spora część przedsiębiorstw ma w planach, również działalność w oparciu na urządzeniach mobilnych. W odniesieniu do branży fashion to aż 83%. W przypadku firm posiadających najniższy dochód, działania określane jako mobile-friendly realizuje aż 84%.

B2B w Polsce​

B2B w e-commerce w Europie

Rozpatrując Europę można dostrzec, że liczba firm, które prowadzą sprzedaż usług i produktów przez internet stale rośnie. Europejski rynek B2B rozwija się pomimo występowania utrudnień. Stanowi on 6% światowego wolumenu towarów brutto, czyli współczynnika GMV. Gross Merchandise Value można określić jako sumaryczna wartość sprzedanych towarów w zadanym okresie. Ciekawostką jest, że prawie 80% światowego GMV generowane jest przez producentów i sprzedawców z rejonu APAC, czyli Azji-Pacyfiku. Ostatnie lata były dość trudne dla rynku B2B w e-commerce. Spowodowane to było pandemią, Brexitem oraz brakami w łańcuchach dostaw i aktualnym tematem – inflacją. Szacunki pokazują, że przychody pochodzące ze sprzedawania towarów fizycznych notują przyrost przychodów B2B dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jak podaje Statista, w Niemczech oceniono te przychody ma 204 mld dolarów w 2021 roku. Prognozy mówią o osiągnięciu 313 mld dolarów do 2025 roku.

B2B w Europie​

Globalny i amerykański rynek B2B w-commercie

USA to jeden z największych rynków światowych pod względem przyswojenia B2B w e-commerce. W 2020 roku wolumen handlu w B2B zanotował rekordowy poziom 6,7 biliona dolarów. To ponad dwa razy więcej niż dziesięć lat temu. Wartość sprzedaży hurtowej w USA w 2020 roku, który wyniósł 2,9 biliona dolarów. Eksperci oszacowali tę liczbę na około jedną trzecią wszystkich przesyłek hurtowych. W Stanach Zjednoczonych spora liczba hurtowni sprzedaje cyfrowo, ale to producencka sprzedać e-commerce jest wyższa. Zbyt online stanowi ponad 67% przesyłek produkcyjnych w USA. Szybki wzrost rynku B2B w e-commerce spowodowany jest przeobrażeniem potrzeb oraz oczekiwań nabywców firmowych. Przewidywania dotyczące globalnego rynku B2B w E-Commerce dotyczące współczynnika CAGR zakładają wzrost o 14,1% w okresie 2022 – 2027. Prognozuje się również, że do 2027 roku globalny rynek B2B E-Commerce osiągnie wartość 18,7 trylionów dolarów. Chiński rynek B2B e-commerce wyceniany jest na 27,5 biliona juanów i od 2012 roku stale rośnie.

B2B globalnie

Cross-border e-commerce

Cross – border to inaczej mówiąc sprzedaż międzynarodowa. Coraz więcej polskich firm realizuje sprzedaż swoich produktów i usług na rynki zagraniczne. Efektem jest poszerzenie rynku zbytu. Również najpopularniejsze martket place’y oferują sprzedaż na obce rynki. Coraz częściej cross – border realizowany jest za pośrednictwem rozwiązań mobilnych. Nie da się ukryć, że bardzo duże znaczenie dla sprzedaży na rynki zagraniczne ma logistyka. Tutaj z pomocą przychodzi fulfillment – zajmuje się on obsługą logistyczną, czyli magazynowaniem i wysyłką.

Cross-border e-commerce​

Świat Przesyłek w działaniach B2B

Firmą, która w modelowy sposób prowadzi działania w zakresie B2B jest Świat Przesyłek. – Zarówno z naszymi dostawcami usług logistycznych, jak i klientami działamy bardzo otwarcie – w sposób partnerski. Rozumiemy, że sukces naszego klienta to również nasz sukces. – mówi Krzysztof Koczmeła Chief Sales Officer Świata Przesyłek. W przypadku działań z partnerami B2B istotną kwestią jest podtrzymywanie relacji. – Najważniejsze w tym obszarze są relacje z każdym większym partnerem logistycznym. Organizujemy miesięczne spotkania, na których poruszamy bieżące problemy, a także wyzwania. Każdy z naszych klientów posiada dedykowanego opiekuna handlowego, który dba o to, żeby klient czuł się zaopiekowany i znalazł odpowiedź na każde pytanie, każdego dnia. – obrazuje Krzysztof Koczmeła.

Świat Przesyłek w działaniach B2B​

Obawy związane z B2B w E-commerce

– Obawy dotyczą głównie kwestii prawnych, podatkowych, językowych i w końcu logistycznych. – podkreśla Chief Sales Officer Świata Przesyłek. Koczmeła zwraca uwagę na indywidualne podejście do klientów. – Mamy ten plus, że większość klientów, którzy do nas przychodzą są już świadomi zagrożeń, wyzwań i szukają partnera logistycznego. W sprzedaży zagranicznej jest to kluczowy element. Czas, cena i jakość doręczenia w ogromnej mierze decydują o sukcesie w Cross – Borderze. – wyjaśnia Koczmeła.

Obawy związane z B2B w E-commerce​

E-commerce w B2B to nie tylko logistyka

– Oczywiście jeśli klient, oprócz rozwiązania logistycznego, szuka odpowiedzi na inne pytania związane ze sprzedażą zagraniczną, ale nie koniecznie ściśle związane z logistyką, to jesteśmy po to, żeby pomóc. – puentuje Krzysztof Koczmeła Chief Sales Officer Świata Przesyłek. W skutecznych działaniach na płaszczyźnie B2B istotną kwestią odgrywa stworzenie sieci partnerskiej. Tutaj również Świat Przesyłek realizuje poczynania. – Przez wiele lat działalności na rynku wypracowaliśmy sieć partnerów, do których możemy skierować klienta, żeby znalazł odpowiedzi na wszystkie nurtujące go kwestie. Tak naprawdę ilu klientów tyle obaw i pytań. Każdy klient jest inny, ma inne potrzeby, a także sprzedaje inne produkty. – mówi Krzysztof Koczmeła Chief Sales Officer Świata Przesyłek. – My ze swojej strony rozwiewamy wszystkie wątpliwości klientów dotyczące logistyki, bo na tym się znamy, pozostałe kwestie, jeśli się pojawiają, jak wspomniałem kierujemy do partnerów, u których klient znajdzie rzeczową odpowiedź. – kontynuuje Chief Sales Officer Świata Przesyłek.

E-commerce w B2B to nie tylko logistyka​

Sprawna logistyka w Cross Border

Można sobie zadać pytanie jak bardzo istotna jest sprawna logistyka w Cross Borderze. Ten temat również wyjaśnia Chief Sales Officer Świata Przesyłek. – Nie będę pewnie obiektywny, ale myślę, że po produkcie jaki klient sprzedaje, logistyka jest najważniejszą rzeczą w ekspansji zagranicznej. Odbiorcy oczekują szybkiego czasu doręczenia w przystępnej cenie, zatem dobranie odpowiedniego partnera logistycznego jest tutaj kluczowe. – wyjaśnia Krzysztof Koczmeła. – Przez lata wypracowaliśmy i zoptymalizowaliśmy procesy operacyjne, transportowe, komunikacyjne co przekłada się na wysoką jakość usług, które oferujemy. Pomagamy naszym klientom między innymi wybrać najodpowiedniejszego kuriera na danym rynku, zapewniamy reverse logistics oraz lokalne adresy zwrotne. Dzięki temu odbiorca paczki niemalże nie odczuwa, że zamawia paczkę z innego kraju. Oczywiście jest to pewnego rodzaju uproszczenie, niemniej szereg elementów, które składamy w całość pozwala naszym klientom odnosić sukces na rynkach UE. – podsumowuje Krzysztof Koczmeła Chief Sales Officer Świata Przesyłek.

Sprawna logistyka w Cross Border​

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat re-commerce? Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym tekstem na blogu Świata Przesyłek.

Zobacz Więcej Artykułów
KLIENCI B2B
SP Express Sp. z o.o.
ul. Nowowiejska 17, 48-303 Nysa
NIP: 897-188-19-64

wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000855034

Operator pocztowy: B-00701
Telefon: 22 122 12 18

BANK ING:
PLN: 23 1050 1490 1000 0090 3227 7262
EUR: 98 1050 1490 1000 0090 3227 7270
BIC: INGBPLPW

Regulamin
Cennik
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn