fbpx

Quick Commerce – nowy trend w e-handlu?

Q-Commerce

Quick Commerce to koncepcja handlu elektronicznego, która koncentruje się na dostarczaniu produktów do klientów w jak najkrótszym czasie. Najczęściej jest to realizowane w ciągu kilku godzin od złożenia zamówienia.

Quick Commerce to nowoczesny element e-commerce, który skupia się na szybkiej dostawie produktów. W przeciwieństwie do tradycyjnych sklepów internetowych, klient nie musi już czekać na dostawę nawet jeden dzień. Quick Commerce opiera się na sieci lokalnych centrów dystrybucyjnych oraz zautomatyzowanych procesach. Dzięki czemu zamówienia są realizowane i dostarczane do klientów w ekspresowym tempie. Z powodu pandemii COVID-19, Q-Commerce stał się szczególnie popularny w ostatnim czasie. Coraz więcej klientów zaczyna korzystać z zakupów online, a tym samym oczekuje błyskawicznej dostawy produktów bezpośrednio do swojego domu. Dzięki Quick Commerce, takie oczekiwania są w pełni zaspokajane.

Quick Commerce

Quick commerce jako uzupełnienie e-commerce

Q-Commerce to innowacyjna forma handlu elektronicznego, która wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja, automatyzacja i sieci dostawcze. Jest to uzupełnienie tradycyjnego e-commerce, ponieważ obie formy handlu elektronicznego odnoszą się do sprzedaży produktów online. Quick Commerce różni się jednak tym, że skupia się na szybkiej dostawie produktów klientom, z pominięciem magazynów. Dzięki Quick Commerce, firmy e-commerce mogą przyciągnąć nowych klientów i utrzymać ich lojalność, oferując szybką dostawę zamówionych produktów. Taki model zakupów online jest wygodny dla klientów, którzy coraz częściej oczekują dostawy produktów w ciągu kilku godzin.

 

Firmy, które oferują usługi QC, mogą wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać reputację jako wygodne miejsce zakupów online. Wiele firm e-commerce już wdraża usługi QC do swojej oferty, aby zaoferować klientom jeszcze wygodniejszy i szybszy sposób zakupów online. Quick Commerce jest oparty na nowoczesnych technologiach, dzięki czemu zamówienia są realizowane i dostarczane w ekspresowym tempie. Dzięki temu, firmy e-commerce mogą zwiększyć swoją sprzedaż i zaspokoić rosnące potrzeby klientów.

Q-Commerce jako uzupełnienie e-commerce​

Korzyści Q-Commerce

Quick Commerce to model handlowy, który umożliwia szybką dostawę produktów w ciągu kilku godzin. Taki sposób dostarczania towarów daje klientom poczucie natychmiastowego zaspokojenia potrzeb, co przyczynia się do wzrostu sprzedaży. Model ten przyciąga również klientów, którzy cenią sobie wygodę i czas. Dzięki szybkiej dostawie, klienci mogą składać zamówienia w łatwy i wygodny sposób z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia i nocy. Q-Commerce skupia się na zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta. Obejmuje ona szybką odpowiedź na pytania, reklamacje i szybką realizację zamówień. Ponadto, dzięki ścisłej kontroli jakości, klienci mogą mieć pewność, że otrzymają produkty wysokiej jakości, co buduje ich zaufanie do marki. Quick commerce opiera się również na optymalizacji procesów logistycznych, co pozwala firmie działać bardziej efektywnie i oszczędnie. Dzięki temu, firma może zwiększyć swoją rentowność i konkurencyjność na rynku.

Quick Commerce

Prognozy dotyczące Q- Commerce w USA i w Europie

Według prognoz firmy Statista, amerykański segment Q-Commerce osiągnie w 2023 roku dochody na poziomie 26,47 miliardów dolarów. Roczna stopa wzrostu (CAGR 2023-2027) wyniesie 10,14%, co spowoduje, że wartość rynku w 2027 roku osiągnie 38,95 miliardów dolarów. Według tej samej firmy, liczba klientów Quick Commerce w USA wzrośnie do 66,28 milionów w 2027 roku. W 2023 roku przewiduje się, że penetracja użytkowników wyniesie 15%, a w 2027 roku liczba ta ma wzrosnąć do 19,3%. W Europie, Statista szacuje, że w 2023 roku wartość rynku Quick Commerce wyniesie 9,07 miliarda dolarów. Roczna stopa wzrostu przychodów w latach 2023-2027 osiągnie 11,78%. Wartość europejskiego segmentu Quick Commerce w 2027 roku ma wynieść 14,16 miliarda dolarów. Liczba klientów korzystających z szybkich zakupów ma osiągnąć poziom 77,10 milionów.

Quick Commerce

Q- Commerce w Wielkiej Brytanii

Przewiduje się, że sektor Quick Commerce w Wielkiej Brytanii będzie rósł w ciągu najbliższych lat. Analiza KPMG wskazuje na trzy różne scenariusze wzrostu dla tego sektora w latach 2021-2030. Pierwszy scenariusz zakłada wyhamowanie wzrostu na skutek osiągnięcia naturalnej saturacji rynku. W drugim, bardziej optymistycznym scenariuszu, rynek osiągnie wartość 6,1 miliarda funtów do 2030 roku. KPMG zaznacza, że cel ten może się opóźnić o 1-2 lata. Trzeci scenariusz, pesymistyczny, przewiduje spowolnienie wzrostu rynku do wartości 2,7 miliarda funtów, co może być związane z inflacją.

 

W takiej sytuacji sektor Q-Commerce skupiłby się na dużych miastach, gdzie ważne będzie zachowanie równowagi między środkami promocyjnymi a elastycznością cenową, aby przyciągnąć klientów do zakupów. Według KPMG, wartość rynku może wzrosnąć trzykrotnie do 2030 roku, z 1,7 miliarda funtów do 4,4 miliarda funtów w sprzedaży. Optymistyczny scenariusz przewiduje osiągnięcie wartości 6,1 miliarda funtów, a pesymistyczny scenariusz zakłada spowolnienie wzrostu rynku do 2,7 miliarda funtów.

Q- Commerce w Wielkiej Brytanii

Quick Commerce w Polsce

Rynek Quick Commerce w Polsce jest stosunkowo młodym rynkiem, dlatego nie ma jeszcze dostępnych ogólnodostępnych danych statystycznych. W Polsce nadal najczęściej stosowany jest model dostawy następnego dnia, czyli Next Day Delivery. Zakłada on dostawę w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia. Quick Commerce rozwija się na polskim rynku dzięki dynamicznemu wzrostowi wartości e-handlu spożywczego, który w 2021 roku wynosił około 4 miliardów złotych według raportu PwC. Przewiduje się, że wartość rynku e-handlu spożywczego w 2026 roku osiągnie poziom 18 miliardów złotych. Stanowi to łączny wzrost o 29% w okresie 2020-2026. Wzrost Q-Commerce jest związany z e-grocery, który również skupia się na sprzedaży artykułów spożywczych i codziennych artykułów użytku. Oba formaty handlowe wykorzystują podobne technologie, takie jak aplikacje mobilne i platformy internetowe, aby umożliwić klientom łatwe i wygodne zamawianie i dostawę produktów.

Quick Commerce

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów IT wykorzystywanych w e-commerce? Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym tekstem na blogu Świata Przesyłek.

Zobacz Więcej Artykułów
KLIENCI B2B
SP Express Sp. z o.o.
ul. Nowowiejska 17, 48-303 Nysa
NIP: 897-188-19-64

wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000855034

Operator pocztowy: B-00701
Telefon: 22 122 12 18

BANK ING:
PLN: 23 1050 1490 1000 0090 3227 7262
EUR: 98 1050 1490 1000 0090 3227 7270
BIC: INGBPLPW

Regulamin
Cennik
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn