fbpx

Re-commerce – drugie życie produktów

Re-commerce

Re-commerce to inaczej handel twórczy, bądź przez wielu ludzi zamiennie nazywany handlem wymiennym. Polega on na sprzedawaniu posiadanych już przedmiotów w internecie.

Re-commerce - drugie życie produktów

Na naszym blogu poruszaliśmy już czym jest e-commerce, poznaliście również definicję m-commerce. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że istnieje jest coś takiego jak re-commerce? Myślę, że tak, choć nazwa z pozoru może być bardzo enigmatyczna. Re-commerce to inaczej handel twórczy, bądź przez wielu ludzi zamiennie nazywany handlem wymiennym. Polega on na sprzedawaniu posiadanych już przedmiotów w internecie. Handel wymienny rozwija się w z roku na rok, aczkolwiek sam pomysł nie jest oczywiście czymś nowym. Wszak eBay – pierwszy, zagraniczny i tak popularny serwis z aukcjami powstał w 1995 roku. Ubrania, książki, muzyka i filmy (mimo, że na przestarzałych nośnikach) cieszą się największą popularnością w odniesieniu do handlu wtórnego.

Re-commerce - drugie życie produktów​

Re-commerce na świecie

Rynek re-commerce rozwija się pięć razy szybciej niż standardowa sprzedaż detaliczna typu off-proce. Jednocześnie 20 razy szybciej niż rynek detaliczny w szerszym spojrzeniu. Coraz więcej młodych ludzi traktuje rynek wtórny jako płaszczyznę do uzyskania oszczędności, a nawet zarobku. W 2020 roku Coresight prognozował roczny wzrost amerykańskiego rynku używanej odzieży na o 13%. Miał on osiągnąć wartość 33 miliardów dolarów do 2021 roku. W tym samym roku GlobalData szacował, że do 2023 roku całkowity globalny rynek odzieżowy urośnie do 51 miliardów dolarów.

W 2020 roku 49% amerykańskiego rynku re-commerce stanowiły akcesoria, odzież i obuwie. Dane opublikowane przez Sstatista znacząco różnią się od archiwalnych prognoz. Według niej, w 2021 roku wielkość rynku re-commerce w USA wynosiła 160,1 mld dolarów. Sstatista przewiduje, że w 2025 roku amerykański rynek re-commerce urośnie aż do 244,7 mld dolarów. Szacunki te mogą okazać się prawdziwe zważywszy, że eksperci przewidują, że do 2030 roku globalny rynek re-commerce wzrośnie do 700 mld dolarów. W 2020 roku chiński rynek re-comerce osiągnął wartość 178 mld dolarów.

Re-commerce na świecie​

Modowi giganci na rynku wtórym

Wielu modowych gigantów już od pewnego czasu prowadzi działania na płaszczyźnie sprzedaży używanych ubrań w internecie. Pierwszym z brzegu przykładem jest Zalando. Niemiecki sklep z odzieżą w 2020 roku uruchomił platformę „Pre-owned”, która jest integralną częścią głównego sklepu. W „Pre-owned” można znaleźć ubrania dla kobiet, jak i dla mężczyzn, a usługa ta nie tylko polega na kupowaniu. Również na sprzedaży używanej odzieży, przy czym tutaj jest jeden warunek – ubrania muszą być wcześniej kupione na Zalando. Maksymalnie możemy „odsprzedać” 20 sztuk ubrań.

Środki jakie możemy pozyskać dostajemy w formie karty podarunkowej, którą oczywiście możemy wykorzystać tylko i wyłącznie w sklepie Zalando. Na akceptację zgłoszenia użytkownik czeka do dwóch dni, a finalną wycenę otrzyma na maila, a wysłanie ubrań jest darmowe. Kolejnym modowym gigantem, który zdecydował się wejść w świat re-commerce jest H&M. Szwedzkie przedsiębiorstwo odzieżowe w 2021 roku uruchomiło swoją platformę do sprzedaży używanej odzieży pod nazwą H&M Rewear. Zasada działania platformy odsprzedażowej od H&M jest podobna do tej, którą oferuje Zalando.  Różnicą jest taka, że H&M Rewear oferuje depozyt za sprzedane ubrania oraz karta podarunkowa jest wzbogacona 20% bonusem. Tego typu kartę klienci mogą wykorzystać w sklepie online, jak i również stacjonarnym. Początkowo platforma była dostępna w Kanadzie, a na czas pisania tego artykułu niestety nie jest dostępna w Polsce.

Modowi giganci na rynku wtórym​

Połączenie m-commerce i re-commerce

Idealnym przykładem połączenia m-commerce i re-commerce jest serwis Vinted. Powstał on w 2008 roku na Litwie i z roku na rok rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na Vinted możemy kupować i sprzedawać używane ubrania. Nie ma znaczenia jakich marek, w przeciwieństwie do tego jak to było w przypadku sklepów z używaną dzieżą markowych sklepów, które były przytaczane wcześniej. Aplikacja pozwala na intuicyjne wyszukiwanie i kupowanie ubrań, dodatków, ale również i książek. Sprzedaż odbywa się poprzez opcję „Kup teraz” i występuje ochrona kupującego, która na czas pisania tego artykułu wynosi 2,90 zł plus 5% wartości produktu. Vinted oferuje szereg promocji związanych z dostawą.

W czerwcu 2022 roku Vinted uruchomił możliwość dokonywania zakupów z Czech, Słowacji i Litwy, przy czym dostawa realizowana jest na preferencyjnych warunkach cenowych. Vinted jest oczywiście liderem jeżeli chodzi o re-commerce modowy, ale rynku występują również inne serwisy oferujące sprzedaż używanych ubrań. Przykładem jest platforma francuskiego sklepu pod nazwą Vestiaire Collective. To sklep internetowy posiadający swoją aplikację mobilną, który oferuje możliwość sprzedaży i kupowania odzieży luksusowej – pochodzącej od znanych projektantów. Kolejną aplikacją łączącą mobilną sprzedaż ze sprzedażą wtórną jest serwis Bepop, który został założony w 2011 roku.

W 2021 roku posiadał 30 mln użytkowników. Oferuje możliwość sprzedawania i kupowania ubrań, przy czym aplikacja ta wykazuje dużą popularność wśród tak zwanych „milenialsów” z powodu występowania różnorodnych ubrań, które mogą pozwolić na poczucie inkluzywności. Na amerykańskim rynku prężnie funkcjonuje sklep  thredUP, który również posiada w swojej ofercie aplikację mobilną, Oferuje kupno i sprzedaż używanej odzieży, która charakteryzuje się wysoką jakością. W sklepie dostępny jest asortyment dla kobiet i dzieci – ubrania, jak i buty.

Połączenie m-commerce i re-commerce​

Relase w czasach inflacji

ThredUp opublikował doroczny raport, z którego można dowiedzieć się, że secondhand staje się globalnym zjawiskiem. Ilość brandów, które posiadają w swojej ofercie sklepy typu re-commerce wzrosła o 275% od 2020 roku z 8, do 30 w 2021 roku. Zjawisko to najlepiej obrazuje Ameryka Północna. Zzacunki podają, że rynek odzieży używanej, na tym kontynencie będzie rósł 8 razy szybciej niż cały rynek odzieżowy. Inne przewidywania zawarte w raporcie wskazują, że amerykański rynek zanotuje ponad dwukrotny wzrost do 2026 roku, osiągając 82 miliardy dolarów. W 2021 roku sektor secondhandu odnotował rekordowy wzrost na poziomie 32%. Przytaczany raport podaje tezę, że technologia oraz internetowe trendy pobudzają wzrost rynku secondhand w Ameryce. Sprzedaż online używanej odzież jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem secondhand. ThredUp przewiduje, że do 2026 roku rynek ten wzrośnie czterokrotnie.

Raport podaje również, że do 2024 roku 50% przychodów z secondhandów będzie pochodzić ze sprzedaży online. Badanie konsumenckie zawarte w raporcie obrazuje, że 70% klientów uważa, że prościej im jest robić zakupy w secondhandach w porównaniu z okresem sprzed 5 lat. Zjawisko to umocni sytuacja globalnych gospodarek, a dokładnie rzecz ujmując rosnąca inflacja. Dane zawarte w raporcie ThredUp podają, że 80% konsumentów kupuje taką samą lub większą ilość odzieży używanej. Jedna czwarta respondentów zadeklarowała zastanowienie się nad kupnem większej ilości używanych ubrań w sytuacji rosnących cen galanterii. 41% badanych amerykanów stwierdziło również, że secondhand jest pierwszym wyborem w odniesieniu do typu sklepu. Trudna sytuacja gospodarcza na świecie pozwoli branży re-commerce rozwinąć się w sposób, który był kilka lat temu trudny do oszacowania. Rozwój rynku mobilnego w połączniu z sektorem re-commerce pozwoli przetrwać konsumentom ciężki czas, a nawyki, które zostaną wypracowane zostaną z nimi na dłużej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat m-commerce? Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym tekstem na blogu Świata Przesyłek.

Relase w czasach inflacji​

Infografika

Re-commerce
Zobacz Więcej Artykułów
KLIENCI B2B
SP Express Sp. z o.o.
ul. Nowowiejska 17, 48-303 Nysa
NIP: 897-188-19-64

wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000855034

Operator pocztowy: B-00701
Telefon: 22 122 12 18

BANK ING:
PLN: 23 1050 1490 1000 0090 3227 7262
EUR: 98 1050 1490 1000 0090 3227 7270
BIC: INGBPLPW

Regulamin
Cennik
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn