fbpx

Ślad węglowy w e-commerce

Ślad węglowy w e-commerce

Jak e-commerce wpływa na ślad węglowy? Okazuje się, że zakupy online mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Jak e-commerce wpływa na emisję gazów cieplarnianych? Okazuje się, że zakupy online mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, co pozytywnie wpływa na klimat. Dlaczego? Proces ten wymaga mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi zakupami w sklepach stacjonarnych. Przekonajmy się, jak e-commerce może być bardziej ekologiczne!

Co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to miara ilości gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla (CO2), emitowanych do atmosfery przez działalność człowieka lub firm. Ślad węglowy powstaje również w sektorze produkcyjnym, transporcie towarów oraz w gospodarstwach domowych. Jest on mierzony w tonach CO2 lub jego ekwiwalentach i służy do oceny wpływu produktów / usług na środowisko. Celem śladu węglowego jest zachęcenie firm i konsumentów do podejmowania działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych i poprawę stanu środowiska naturalnego.

Ślad węglowy

Jak zmniejszyć ślad węglowy?

Istnieje wiele możliwości, aby zredukować ślad węglowy i przyczynić się do lepszej ochrony środowiska. Jednym z kluczowych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego w e-commerce, jest minimalizacja liczby przejechanych kilometrów. Można to osiągnąć poprzez lepsze zaplanowanie tras transportu, wykorzystanie efektywniejszych pojazdów oraz zoptymalizowanie czasu przejazdu, jak i czasu wymaganego postoju. Innym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego jest poprawa efektywności energetycznej w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Aby to osiągnąć należy zastosować energooszczędne urządzenia, takie jak oświetlenie LED, izolacja termiczna oraz bardziej efektywne systemy klimatyzacji. Istotną kwestią jest również minimalizowanie strat ciepła podczas przechowywania produktów. Lepsze zaplanowanie magazynowania i stosowanie bardziej energooszczędnych metod chłodzenia będzie kolejnym kluczowym czynnikiem w odniesieniu do zredukowanie emisyjności gazów. Następnym sposobem na zmniejszenie śladu CO2 jest zwiększenie efektywności transportu poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii informatycznych. Mowa tutaj o systemach monitorowania i zarządzania transportem, które pozwalają na lepsze planowanie tras i minimalizowanie czasu postoju.

Ślad węglowy

Ślad węglowy w e-commerce

Bluemedia przytacza raport firmy Oliver Wyman, który wykazał, że e-commerce produktów nieżywnościowych, jest bardziej ekologiczna niż handel tradycyjny. W porównaniu z zakupami w sklepach stacjonarnych, dostawy zamówień internetowych generują od 1,5 do 2,9 razy mniej dwutlenku węgla. Emitują również od 3 do 6 razy mniej CO2 w kontekście ruchu miejskiego. Ślad węglowy jest jednym z najważniejszych wyzwań dla e-commerce w obecnych czasach. Wiele firm, które prowadzą sklepy internetowe, działa w sposób, który przyczynia się do zwiększenia emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna zwracać uwagę na to, jakie działania prowadzą w celu zmniejszenia swojego śladu węglowego. Jak można to uczynić w e-handlu? W e-commerce istnieją różne sposoby na zmniejszenie śladu węglowego. Jednym z nich jest zastosowanie bardziej ekologicznych metod wysyłki, a także pakowania produktów. Wysyłka zamówień jest jednym z największych źródeł emisji CO2 w e-commerce. Firmy transportowe zaczynają stosować bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania, takie jak elektryczne samochody dostawcze czy biodegradowalne opakowania.

 

Innym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego w e-commerce jest ograniczenie przewozów. Oznacza to, że firmy starają się zminimalizować ilość przewożonych produktów. Niektóre przedsiębiorstwa wprowadziły transport przy użyciu rowerów lub hulajnóg elektrycznych – głównie w przypadku transportu jedzenia. Firmy prowadzące e-commerce mogą również ograniczyć swoją emisję CO2 poprzez stosowanie energii odnawialnej w magazynach czy biurach. W kontekście e-commerce, minimalizacja śladu węglowego jest kluczowa dla ochrony środowiska i przetrwania na rynku. Przedsiębiorstwa, które wdrażają bardziej ekologiczne i efektywne rozwiązania w transporcie, magazynowaniu i dystrybucji produktów, są w stanie zredukować emisję gazów i zyskać przewagę nad konkurencją. Dlatego też, aby poprawić stan naszej planety, warto pamiętać, że minimalizacja śladu węglowego jest ważnym krokiem, który będzie miał coraz większe znaczenie w przyszłości.

Ślad węglowy

Co nasz czeka w przyszłości?

Według raportów z różnych źródeł, ślad węglowego w przyszłości może być różnorodny i będzie zależał od wielu czynników. Z jednej strony, niektóre prognozy sugerują, że wzrost gospodarczy i rozwój technologiczny poprowadzą do zwiększonej produkcji i konsumpcji. To z kolei zwiększa emisję gazów cieplarnianych i może skutkować wzrostem śladu węglowego. Raport Net Zero by 2050 przewiduje, że emisja gazów cieplarnianych z sektora energetycznego może wzrosnąć o 20% do 2040 roku. Wpłynie to na ślad węglowy różnych sektorów gospodarki. Z drugiej strony, istnieją także raporty wskazujące na spadające emisje gazów cieplarnianych w niektórych sektorach. Według raportu Global Energy Review 2019 emisje CO2 związane z użyciem węgla spadły o 1,5%, co zrekompensowało wzrost emisji z innych źródeł. W krajach rozwiniętych emisje spadły o 3,2%, a główną przyczyną tego spadku były niższe emisje sektora energetycznego. W przypadku handlu online, raporty sugerują, że wzrost popularności e-commerce może prowadzić do wzrostu liczby dostaw i emisji CO2. Wiele firm i platform e-commerce podejmuje już inicjatywy w celu zmniejszenia swojego śladu węglowego poprzez wdrażanie bardziej zrównoważonych rozwiązań dostaw.

Ślad węglowy

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian na rynku e-commerce w 2023 roku? Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym tekstem na blogu Świata Przesyłek.

Zobacz Więcej Artykułów
KLIENCI B2B
SP Express Sp. z o.o.
ul. Nowowiejska 17, 48-303 Nysa
NIP: 897-188-19-64

wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000855034

Operator pocztowy: B-00701
Telefon: 22 122 12 18

BANK ING:
PLN: 23 1050 1490 1000 0090 3227 7262
EUR: 98 1050 1490 1000 0090 3227 7270
BIC: INGBPLPW

Regulamin
Cennik
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn