fbpx

Systemy IT w logistyce cz.1

Systemy IT w logistyce

Systemy IT odgrywają diametralną rolę we współczesnej logistyce. Umożliwiają akumulację, przekształcanie i przesyłanie właściwych informacji. E-logistyka skupia się nad wykorzystaniem internetu i informatycznych systemów do wzmacniania unifikacji i kooperacji w sieciach oraz łańcuchach dostaw.

Systemy IT w logistyce stanowi wsparcie dla projektowania, przeprowadzania i monitorowania efektywnego przesyłu informacji, materiałów i towarów. Podstawą logistyki jest przewidywanie zapotrzebowania, realizacja zamówień, monitorowanie stanów magazynowych oraz codzienna obsługa zaopatrzenia. E-logistyka, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, umożliwia intensyfikację procesów przedsiębiorstwa. Jest to niejako wsparcie dla tradycyjnej logistyki, a wszystkie procesy są prowadzone wirtualnie w sieciach komputerowych. Z całą pewnością można stwierdzić zatem, że e-commerce przyczynił się do rozwoju e-logistyki.

Systemy IT W Logistyce

Korzyści płynące z zastosowania systemów IT w logistyce

Zastosowanie systemów IT pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności firmy. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia redukcję kosztów związanych z przeprowadzaniem transakcji oraz operacji. Nowoczesne technologie skracają czas potrzebny na zarządzanie i przyspieszają procesy, co zwiększa nadzór nad przebiegiem działań. Dzięki temu łatwiej kontrolować łańcuchy dostaw, a koszty związane z pośrednikami w sferze zaopatrzenia są znacznie redukowane. Zastosowanie rozwiązań IT w firmie przynosi wymierne korzyści finansowe i organizacyjne.

Korzyści płynące z zastosowania systemów

Wykorzystanie systemów IT w logityce

Zmieniający się rynek biznesowy ściśle wiąże się z globalną koniunkturą, która obecnie afiliuje rozwój logistyki. To wszystko sprawia, że schematy z dziedziny e-logistyki stają się coraz bardziej popularne. Posługiwanie się najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, z zakresu informatyki, do udoskonalenia administrowania procesów logistycznych stało się już codziennością. Tego typu postępowanie wspiera zarządzanie w odniesieniu do zamówień, zarządzania magazynami, a nawet produkcji, czy dystrybucją i zaopatrzeniem. Firmy używające rozwiązania z zakresu e-logistyki udoskonaliły procedurę kierowania przedsiębiorstwem. Przełożyło się to na znormalizowanie usytuowania na rynku, jak również na zwiększeniem konkurencyjności. 

 

W obecnych czasach logistyka nie jest w stanie funkcjonować bez nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Można pokusić się o stwierdzenie, że logistyka i IT to dwa byty, które są ze sobą zależne. Wielu eksportów uważa, że nie będą funkcjonowały bez siebie wzajemnie. Ta symbioza wpływa na bardzo dużo obszarów z życia każdego człowieka, gdyż logistyka zawiaduje elementarnymi sferami dotyczącymi funkcjonowania ludzkości. Transport żywności i leków, doręczanie listów i przesyłek – bez tego nie wyobrażamy sobie codzienności. Rozwiązania IT wpływają właśnie na tę codzienność z pomocą e-logistyki.

Systemy IT W Logistyce

Systemy automatycznej identyfikacji danych

Najważniejsze etapy transportu, produkcji i magazynowania wymagają nieodzownego rozpoznania towarów. W przypadku automatycznej identyfikacji wyróżnia się dwa sposoby: dokumentację taką jak dowody przyjęć i wydawania oraz faktury oraz odczytywanie informacji z etykiet. Współczesne systemy opierają się na odczytach komputerowych, co pozwala na bieżące i prawidłowe informacje o produkcie oraz zminimalizowanie ryzyka błędów. Etykiety towarowe zawierają szczegółowe informacje o produkcie, które są skanowane za pomocą specjalnego czytnika i wysyłane do bazy danych poprzez wcześniej przygotowany interfejs.

 

Systemy automatycznej identyfikacji, takie jak TMS (Transport Management System), WMS (Warehouse Management System), MES (Manufacturing Execution System) i ERP (Enterprise Resource Planning), to niezbędne narzędzia w zarządzaniu transportem, magazynami i produkcją. Pozwalają na szybką i łatwą wymianę informacji, a także dynamicznie usprawniają procesy inwentaryzacji, ewidencji zapasów i administracji magazynów.

 

Dzięki systemom automatycznej identyfikacji, informacje na temat towarów mogą być przesyłane z jednego działu do drugiego w ekspresowym tempie, co ma kluczowe znaczenie dla sekwencji łańcucha dostaw. Wszystkie te systemy wymagają wykorzystania etykiet, specjalnego czytnika i interfejsu, dzięki czemu można skanować informacje i przesyłać je do bazy danych.

Systemy automatycznej identyfikacji danych

Jakie są jeszcze systemy IT w logistyce?

Systemy automatycznego identyfikowania towarów wykorzystują różne technologie, a jedną z najpopularniejszych i najstarszych jest użycie kodów kreskowych. Etykieta z kodem kreskowym zawiera pionowe białe i czarne kreski, pod którymi zapisane są liczby i tekst. Jest to rozwiązanie tanie i szybkie w odczycie, co przyciąga wiele przedsiębiorstw. Jednak coraz bardziej nowoczesną i skuteczną technologią jest RFID – Radio Frequency Identification. Technologia ta wykorzystuje fale radiowe i chipy do zapisywania informacji. Baterie w chipach lub zewnętrzne pola elektromagnetyczne umożliwiają zasilanie. Bramki RFID z antenami i chipami w połączeniu z oprogramowaniem zapewniają łączność w systemach informatycznych, takich jak WMS, ERP i MES.


Automatyczne rozpoznawanie danych to kluczowy element w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Jednym z metod jest wykorzystanie OCR, czyli technologii optycznego rozpoznawania znaków. Dzięki zastosowaniu kamer i specjalnego oprogramowania, OCR umożliwia odczytanie i wyodrębnienie tekstu z przedmiotów. Metoda ta jest stosowana w sytuacjach, gdy nie można użyć kodów kreskowych lub RFID. DPM, czyli nanoszenie bezpośredniego oznakowania na produkt, jest również przydatną metodą automatycznej identyfikacji, szczególnie w przypadku materiałów i podzespołów. Do jego wykonania można wykorzystać techniki takie jak grawerowanie, wypalanie laserem czy wyżłabianie grotem. W celu wyboru najbardziej efektywnego systemu identyfikacji danych, warto dokładnie zbadać potrzeby przedsiębiorstwa.

Systemy IT W Logistyce

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat śladu węglowego w e-commerce? Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym tekstem na blogu Świata Przesyłek.

Zobacz Więcej Artykułów
KLIENCI B2B
SP Express Sp. z o.o.
ul. Nowowiejska 17, 48-303 Nysa
NIP: 897-188-19-64

wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000855034

Operator pocztowy: B-00701
Telefon: 22 122 12 18

BANK ING:
PLN: 23 1050 1490 1000 0090 3227 7262
EUR: 98 1050 1490 1000 0090 3227 7270
BIC: INGBPLPW

Regulamin
Cennik
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn